Dzisiaj jest: środa, 21 sierpnia 2019
Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
Drukuj

Aktualności

. Rowerem po Roztoczu

02-06-2015, Beata Klatka

    W sobotę 30.05.2015 r. odbył się  I  Rowerowy Rajd Samorządowców po Roztoczu, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Lubaczowie przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, PGL Lasy Państwowe, Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego z siedzibą w Zwierzyńcu, Koła Środowiskowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie oraz Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Lubaczowie.

   Projekt edukacyjno-turystyczny wpisywał się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju i miał na celu promocję walorów przyrodniczych Roztocza oraz turystyki rowerowej jako  aktywnej formy wypoczynku. W trakcie Rajdu zostały zaprezentowane inicjatywy na rzecz integracji działań w zakresie zachowania środowiskowego dziedzictwa i naturalnych zasobów oraz rozwoju społecznego. W szczególności Projekt TRB Roztocze, który jest poparciem dla zrównoważonego rozwoju regionu z poszanowaniem człowieka i przyrody. Ustanowienie Rezerwatu Biosfery na Roztoczu będzie uznaniem wysokich walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych Powiatu Lubaczowskiego. Przedsięwzięcie to doskonale wpisuje się w Program UNESCO Człowiek i Biosfera (MAB).


   Łącznie w rajdzie udział wzięło ponad 60 osób, w tym  samorządowcy szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego, naukowcy z UMCS w Lublinie, przedstawiciele służb mundurowych, strażnicy leśni Nadleśnictwa Narol, Policji oraz przedstawiciele instytucji podejmujących działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

   Uczestnicy pokonali trasę  35 km mając możliwość podziwiania m.in.: kompleksu lasów bukowych tworzących zbiorowisko podgórskiej formy buczyny karpackiej, Pałacu Łosiów w Narolu, panoramy Roztocza oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej czy Geoparku „Kamienny Las na Roztoczu”. Utworzenie Geoparku na Roztoczu, jest przykładem realizacji Programu UNESCO, dotyczącego utworzenia Globalnej Sieci Geoparków. Dodatkowymi elementami, wspomagającymi utworzenie Geoparku są stanowiska archeologiczne, wybitne walory kulturowe i historyczne. Ten punkt rajdu miał na celu promowanie dziedzictwa geologicznego i geomorfologicznego terenu Powiatu, rozwoju geoturystyki, ochrony dziedzictwa geologicznego oraz edukacji i kształtowania własnych postaw społeczeństwa.

   Wpisanie tych projektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO może przyczynić się w znacznym stopniu do rozwoju społeczno – gospodarczego naszego regionu.

   Pomysłodawcami  rowerowego przedsięwzięcia byli: Bogdan Skibiński Naczelnik Wydziału Leśnictwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Marta Zabrońska Naczelnik Wydziału  Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.

   Honorowym patronatem wydarzenie objęli Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki i Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Józef Michalik – Starosta Lubaczowski

 

Więcej informacji na stronie Rajdu http://www.rajd.powiatlubaczowski.pl/

oraz na https://www.facebook.com/podkarpackie.przestrzen.otwarta/posts/922007777842385

 

Beata Klatka

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna