Dzisiaj jest: środa, 21 sierpnia 2019
Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
Drukuj

Aktualności

. Ponad 7 mln zł zainwestowane w 2013 roku w powiecie

24-02-2014, Powiatowe Centrum Kultury

Ponad 7 mln zł wydał w ubiegłym roku na inwestycje powiat lubaczowski.  Zadania-zarówno drogowe, jak i w jednostkach powiatu- udało się zrealizować  przy kosztach własnych na poziomie jedynie 1,2 mln zł (17%).  Resztę, czyli prawie 6 mln zł, stanowiły fundusze pozyskane z zewnątrz.


-Wydawało się, że ten rok będzie ciężki i słaby pod względem inwestycyjnym, ale nawet przy bardzo ograniczonych możliwościach pozyskania środków unijnych, udało się napisać projekty i je zrealizować na poziomie bardzo podobnym do 2012 roku. Wydane z naszego budżetu 1,2 mln zł potrafiło skutkować 7 mln inwestycji, to pokazuje jakość naszych działań - wyjaśnia Krzysztof Szpyt, wicestarosta lubaczowski.


W 2013 roku powiat zrealizował inwestycje drogowe za  3,8 mln zł.  Środki na remonty dróg pozyskał m.in. z programu Usuwania Klęsk Żywiołowych i „schetynówek”. Dzięki nim udało się m.in. przebudować m.in. drogi  z Krowicy Hołodowskiej do Cetyni i Cewkowa do Starego Dzikowa czy odbudować drogę z  Rudy Różanieckiej do Piły.


- Zadania drogowe są dla nas bardzo ważne i traktujemy te inwestycje jako odrębną część naszych działań. W ostatnich latach wiele kilometrów dróg nabrało innego wyglądu, poprawiło się skomunikowanie powiatu w jego granicach, ale i z sąsiednimi regionami.  Jest to dla nas bardzo ważne, bo daje szanse na rozwój gospodarczy  i służy mieszkańcom- zapewnia wicestarosta Krzysztof Szpyt.


Wśród pozostałych inwestycji warto wymienić m.in. termomodernizację budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubaczowie, co znacznie poprawiło jego wygląd i funkcjonalność, oraz pozwoliło na zmniejszenie kosztów ogrzewania czy  realizację II etapu projektu internetowego, w ramach którego powstał nowy masz sieci powiatowej. Pozwoli on na polepszenie jakości świadczonych na rzecz mieszkańców usług  internetowych, które są bezpłatne. W 2013 roku realizacja projektu kosztowała ponad 1,3 mln zł.

W powiecie powstało także nowe boisko przy Domu Dziecka w Nowej Grobli, które ma służyć nie tylko podopiecznym domu, ale i wszystkim chętnym. Inwestycja, która powstała dzięki dofinansowaniu z Programu Współpracy Polsko-Szwajcarskiego  kosztowała prawie 500 tys. zł.


- W tym nie najlepszym okresie, przed następnym rzutem środków unijnych, nasze inwestycje nie maleją,  a utrzymują się na poziomie, który zapewnia rozwój powiatu.  Okres od 2009 do 2013 roku zamknął się kwotą prawie 90 mln zł wydanych na inwestycje, z czego środki powiatu to ponad 18 mln zł, a  dofinansowanie to 71 mln zł –podsumowuje wicestarosta Krzysztof Szpyt.

 

Iwona Buczko

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna