Dzisiaj jest: środa, 16 stycznia 2019
Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
Drukuj

Aktualności

. Wątki folkloru ludowego- Grand Prix dla "Herodów" z Łazor

05-02-2018, Powiatowe Centrum Kultury

10 zespołów i grup obrzędowych z Podkarpacia i Lubelszczyzny zaprezentowało się 4 lutego w Starym Dzikowie podczas XVI Przeglądu Grup Obrzędowych "Wątki folkloru ludowego". W tym roku uczestnicy widowni i jurorom pokazali m.in., jak dawniej wyglądały na wsi wykopki, pranie nad potokiem, grabienie ściółki, adwentowe wieczory w chatach, Wielki Piątek, dzień św. Szczepana czy wizyta tzw. Herodów. 

Większość z prezentowanych zwyczajów i obrzędów odeszło już niestety w zapomnienie, a dzikowski przegląd jest doskonałą okazją to przybliżenia ich, szczególnie młodszemu pokoleniu, a także środowiskom twórczym, kultuwując tym samym  dziedzictwo kulturowe polskiej wsi.

 

 

Spektakle oceniało jury: Krystyna Trojanowska – folklorysta, dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf oraz Janusz Pokrywka- scenograf i reżyser teatralny.

 

 

Grand Prix Przeglądu wraz z nagroą pieniężną w wysokości 900 zł, ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, zdobyła Grupa kolędnicza "Herody" z Łazor, za widowisko pt. "Herody".

 

 

I nagroda i 700 zł, ufundowane przez Powiatowe Centrum  Kultury w Lubaczowie, otrzymał Zespół Kolędniczy "Folusz" z Giedlarowej, za widowisko "Kolęda z Rojem i Herodami".

 

 

II nagrodę i 600 zł, ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików,  jury przyznało Zespołowi "Białoboczoki" z Białobok za spektakl "Nakrawanie ziemniaków".

 

 

Równorzędne dwie III nagrody w wysokości 500 zł, ufundowane przez CK w Przemyślu oraz gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, trafiły do Zespołu "Dzikowianie" ze Starego Dzikowa za widowisko "Pranie nad potokiem" oraz Zespołu "Stokrotki" KGW w Cewkowie za przedstawienie "Dzień św. Szczepana w Cewkowie"


 

Organizatorem Przeglądu było Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie i Wójt Gminy Stary Dzików, a współorganizatorem  Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

 

Galeria zdjęć

 

 

 

 

IB

 

 

 

 

 

 

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna