Dzisiaj jest: poniedziałek, 15 października 2018
Imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy
Drukuj

Aktualności

. „Albumy kresowe” w Muzeum Kresów w Lubaczowie

22-11-2017, Powiatowe Centrum Kultury

 Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na wystawę „Albumy kresowe”. Prezentowane są na niej grafiki z XIX i początku XX w.,   przedstawiające-często już nieistniejące- budowle miejscowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

 

 

Czy wiesz, gdzie znajduje się kraina zwana Kresami? Czy taka istniała? Czy ona jeszcze, a może ciągle, istnieje? Wiesz, gdzie urodził się Jan III Sobieski i Tadeusz Kościuszko? A gdzie ochrzczony został Adam Mickiewicz? Chcesz zobaczyć wspaniałe budowle i krajobrazy widziane oczami dziewiętnastowiecznego rysownika? Wiedziałeś, że w granicach dawnej Rzeczypospolitej istniała pomniejszona kopia rzymskiej bazyliki św. Piotra? Niemożliwe? Przyjdź i zobacz nową wystawę „Albumy kresowe” w Muzeum Kresów w Lubaczowie.

 

Na wystawie prezentowane są przepiękne grafiki z XIX i początku XX w., a nawet kilka starszych, które przedstawiają, często już nieistniejące budowle miejscowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej od Kowna i Wilna przez Grodno, Łuck po Lwów. Grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

 

Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Mariusza A. Kasprzaka z pięknym tekstem „o krainie, której granic nie odnajdziemy na żadnej mapie”.

 

Wystawę można oglądać do końca lutego 2018 r.

 

Więcej o wystawie w serwisie informacyjnym "W Obiektywie" TV Lubaczów  24.11.2017 na www.lubaczow.tv

 

Źródło: Muzeum Kresów

 

Iwona Buczko

 

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna