Dzisiaj jest: poniedziałek, 15 października 2018
Imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy
Drukuj

Aktualności

. VI Regionalny Przegląd Chórów "Pieśni Maryjne"

09-10-2017, Powiatowe Centrum Kultury

10 chórów wyśpiewało w niedzielę 8 października chwałę Matce Bożej Łaskawej przed Jej wizerunkiem w lubaczowskim Sanktuarium.  Był to już VI Regionalny Przegląd Chórów „Pieśni Maryjne”.

 

Inicjatywa przeglądu zrodziła się z potrzeby serca, aby pokazać, jak żywe są tradycje chóralne w poszczególnych miejscowościach oraz aby umożliwić pasjonatom śpiewu konfrontacje z innymi chórami. Nieprzypadkowe jest miejsce i tematyka przeglądu- Sanktuarium Lubaczowskie. Znajduje się w nim kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej z Katedry we Lwowie, przed którym swe śluby złożył król Jan Kazimierz, zawierzając Polskę opiece Matki Bożej.

 

Przegląd gromadzi chóry działające na terenie Archidiecezji Przemyskiej, Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej oraz Diecezji Rzeszowskiej. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 10 zespołów m.in. z Tomaszowa Lubelskiego, Muniny, Goraja, Rakszawy, Przemyśla czy Rzeszowa.

Prezentacje oceniało jury w składzie: dr hab. Monika Mielko-Remiszewska- nauczyciel akademicki w Instytucie muzyki UMCS w Lublinie, dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis”, dr Kinga Strycharz- Bogacz- etnomuzykolog, adiunkt w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. Piotr Spyra- absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie, na co dzień grający w zespole „Razem za Jezusem”.

 

I nagroda trafiła do Chóru parafii pw. Św. Bartłomieja w Goraju. Z główną nagrodą z lubaczowskiego przeglądu chór wyjechał także w 2013 roku.

II miejsce jury przyznało Chórowi mieszanemu Alba Cantans z Rzeszowa, a III Chórowi Raxavia z Raszkawy.

 

Jurorzy przyznali także dwa wyróżnienia I stopnia ( Chórowi Michael z Kańczugi  oraz Chórowi Kameralnemu Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu)  oraz 5 wyróżnień II stopnia.

 

Podczas obrad jury z recitalem organowym w Konkatedrze wystąpił Artur Szczerbinin. A na zakończenie Przeglądu wszystkie chóry wspólnie zaśpiewały utwór „Bądź wiesioła Panno czysta”.

 

Przegląd ma na celu m.in. prezentację osiągnięć i wymianę doświadczeń między chórami, doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych oraz pielęgnowanie tradycji śpiewania polskiej i obcej pieśni religijnej.

 

Organizatorem przeglądu było Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Parafia Konkatedralna w Lubaczowie oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu- Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego.

 

Fotorelacja

 

 

Iwona Buczko

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna