Dzisiaj jest: niedziela, 20 maja 2018
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
Drukuj

Aktualności

. Powiatowe Dożynki w Horyńcu-Zdroju

29-08-2017, Powiatowe Centrum Kultury

1 miejsce - wieniec tradycyjny - Kobylnica Ruska

1 miejsce - wieniec tradycyjny -...

2 miejsce - wieniec tradycyjny - Czaplaki

2 miejsce - wieniec tradycyjny -...

3 miejsce - wieniec tradycyjny - Antoniki

3 miejsce - wieniec tradycyjny -...

1 miejsce - wieniec współczesny - Futory

1 miejsce - wieniec współczesny...

2 miejsce - wieniec współczesny - Łukawiec

2 miejsce - wieniec współczesny...

3 miejsce - wieniec współczesny - Piastowo

3 miejsce - wieniec współczesny...

 1 miejsce - pampuchy drożdżowe na parze z sosem malinowym - KG Oleszyce

1 miejsce - pampuchy drożdżowe...

2 miejsce - fuczki-placki - KGW Żmijowiska

2 miejsce - fuczki-placki - KGW...

Dożynki to piękna staropolska tradycja,uroczyste zakończenie żniw, podkreślające  takie wartości jak przywiązanie do ziemi i szacunek do ludzkiej pracy. W tym roku za zebrane plony rolnicy z całego powiatu dziękowali w Horyńcu Zdroju 27 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym,której przewodniczył o.Waldemar Czerwonka. Po niej delegacje z wieńcami dożynkowymi, prowadzone przez Orkiestrę Dętą z Lubaczowa, wraz z pocztami sztandarowymi, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami powiatu, przeszły do Parku Zdrojowego, gdzie rozpoczęła się kolejna część Powiatowego Święta Plonów. Zainaugurował je obrzęd wręczenia chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów, który gospodarzom święta- Robertowi Serkisowi,wójtowi gminy Horyniec Zdrój  oraz Józefowi Michalikowi, staroście lubaczowskiemu, wręczyli starostowie dożynek: Małgorzata Całka i Robert Szawara (starostwie gminni) oraz Ewa Żuchowicz i Wojciech Krzeptoń ( starostwie powiatowi). Następnie wójt i starosta chlebem tym podzielili się z uczestnikami święta.

 

Na spotkanie przyjechał m.in. poseł Mieczysław Kasprzak, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Nepelski, przedstawiciele rejonu jaworowskiego na Ukrainie ze starostą Orestem  Chlanem na czele, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji podlegających wojewodzie i marszałkowi województwa oraz wielu innych gości. 

 

Licznie zgromadziły się delegacje z wieńcami dożynkowymi- w tym roku było ich 40. Nie zabrakło także pań z 27 Kół Gospodyń Wiejskich powiatu lubaczowskiego, które częstowały przygotowanymi przez siebie przysmakami. Każde koło wystawiło także jedno danie do konkursu kulinarnego "Potrawy jarskie ziemi lubaczowskiej".

 

Na dożynkowej scenie wręczono także odnzaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z rąk starosty J. Michalika i wójta R. Serkisa odebrali je: Jan Pudełko – Chlewiska  gm. Narol, Józef Broś – Futory gm. Oleszyce, Józef Wołoszyn – Kobylnica Wołoska gm. Wielkie Oczy,Dariusz Bednarz – Cewków gm. Stary Dzików, Kazimierz Stopyra – Brusno Nowe gm. Horyniec Zdrój i Krzysztof Stankiewicz – Dąbrówka  gm. Cieszanów.

 

Podczas, gdy na scenie program artystyczny prezentowała " Grupa Tetralna Bez Nazwy" z Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu Zdroju wraz z m.in. kapelą "Pawlaki", Zespołem Pieśni i Tańca "Kresy" oraz zespołem "Czerwona Jarzębina", komisje konkursowe oceniały wieńce i jarskie potrawy.

 

Jury konkursu kulinarnego, któremu przewodził Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia Pro-Carpathia w Rzeszowie, pierwszą nagrodę przyznało KGW z Oleszyc za "Pampuchy drożdżowe na parze z sosem malinowym". Drugie miejsce zajęło KGW  Żmijowiska za "Fuczki- placki" , a trzecie KGW Dziewięcierz za "Pierogi z farszem z cukinii".

 

W konkursie na najpiękniejszy wieniec, który w tym roku był podzielony na kategorie wieniec tradycyjny i współczesny, komisji szefowała Barbara Woch z Muzeum Kresów w Lubaczowie.

A kat. wieniec współczesny zwyciężył wieniec z Kobylnicy Ruskiej, przed pracami z Czaplaków i Antoników.  W kat. wieniec współczesny pierwsza nagroda trafiła do autorów wieńca z Futor, a kolejne do Łukawca i Piastowa.

 

Uczestnicy święta mogli też oglądać prace twórców ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki w Lubaczowie, odwedzać stoiska m.in. Zespołu Szkół w Oleszycach, ARiMR, KRUS, Banku Spółdzielczego w Lubaczowie czy firmy Leda-Ser. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i małej gastronomii. Świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Focus Live z Tomaszowa Lubelskiego.

 

FOTORELACJA

 

Iwona Buczko

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna